10 jautājumi, kas veicina mentālo sagatavotību un veido noturīgu ilgtermiņa motivāciju sportā.

Jaunā gada sākums ir lielisks brīdis pārdomām - ne tikai sportistiem un treneriem, bet arī mums visiem, kuri palīdzam viņiem attīstīties mentāli. 2024. gadā man bija privilēģija strādāt ar dažādiem cilvēkiem sportā: sportistiem, kas tiecās pēc maksimāliem rezultātiem, treneriem, kas vadīja savas komandas, un dažādām komandām, kuras gatavojās augsta līmeņa sacensībām. Caur šo pieredzi izcēlās viena svarīga atziņa - pareizo un svarīgo jautājumu spēks…

MOTIVĀCIJA

Kristaps Zvejnieks

1/3/20254 min read

bird's-eye view photography of green soccer field with lights
bird's-eye view photography of green soccer field with lights

Jaunā gada sākums ir lielisks brīdis pārdomām - ne tikai sportistiem un treneriem, bet arī mums visiem, kuri palīdzam viņiem attīstīties mentāli. 2024. gadā man bija privilēģija strādāt ar dažādiem cilvēkiem sportā: sportistiem, kas tiecās pēc maksimāliem rezultātiem, treneriem, kas vadīja savas komandas, un dažādām komandām, kuras gatavojās augsta līmeņa sacensībām. Caur šo pieredzi izcēlās viena svarīga atziņa - pareizo un svarīgo jautājumu spēks…

Jautājumi veido to, kā mēs domājam, pieejam izaicinājumiem un veidojam savu noturību dažādiem dzīves izaicinājumiem. Tie atver durvis uz pašapziņu, izaugsmi un jēgpilnu progresu. Zemāk atradīsiet desmit jautājumus, pie kuriem bieži atgriezos 2024. gadā. Šie jautājumi nav tikai sportistiem un treneriem - tie ir aicinājumi domāt dziļāk, apšaubīt ierastos uzskatus un celt mentālo sagatavotību ilgtermiņā.

1. Kas motivē tevi parādīties treniņos katru dienu?

Izpratne par savu “kāpēc” ir pamats. Vai tā ir mīlestība pret sportu, vēlme pārvarēt robežas vai dziļāka saikne ar kaut ko lielāku? Šis jautājums palīdz atklāt iekšējo motivāciju - enerģiju, kas turpina virzīt uz priekšu, kad kļūst grūti.

2. Kā tu definē panākumus ārpus brīža, kad esi uz goda pjedestāla?

Medaļas un un kausi ir nozīmīgi, taču tie nav viss pēc kā mēs tiecamies sportā. Pārdomas par panākumiem kā izaugsmi, mācīšanos vai personīgo šķēršļu pārvarēšanu- palīdz sportistiem un treneriem ilgtermiņā saglabāt motivāciju. Vai uzvarētāji ir tikai tie, kuri ir pirmie, otrie vai trešie? Vai tie, kuri ir ārpus apbalvojumiem, automātiski tiek saukti par zaudētājiem?

3. Ko tu dari, kad lietas nenotiek, kā plānots?

Kļūdas ir neizbēgamas. Šis jautājums izceļ nepieciešamību pēc stratēģijas, kā tikt galā ar neveiksmēm, pārveidot tās par pieredzi un turpināt ar skaidrību un pārliecību.

4. Vai tavi mērķi ir saskaņoti ar tavām vērtībām?

Mērķu sasniegšana, kas neatbilst dziļākajām vērtībām, var radīt izdegšanu vai neapmierinātību. Šis jautājums aicina tev pārliecināties, ka ambīcijas rezonē ar to, kas tev patiešām ir svarīgi - gan sportā, gan dzīvē.

5. Kā tu tiec galā ar spiedienu un paliec klātesošs, kad tas visvairāk nepieciešams?

Veikums bieži ir atkarīgs no spējas fokusēties. Pārdomas par mentālajiem instrumentiem, piemēram, apzinātību, elpošanas tehnikām vai ikdienas rituāliem, var palīdzēt sportistiem pilnveidot spēju pārvarēt augsta stresa situācijas. Vai nepieciešams pārzināt 100 dažādas tehnikas, kurām iet cauri stundu pirms starta? Visbiežāk pietiek ar pāris personalizētām tehnikām, kas palīdzēs tev saglabāt emocionālo kontroli saspringtajos brīžos!

6. Kādu lomu tavā sniegumā spēlē saruna ar sevi?

Iekšējā dialoga veids- veido mūsu domāšanu. Sportisti un treneri, kas aktīvi veido pozitīvu un konstruktīvu pašsarunu, spēj labāk pārvarēt izaicinājumus un saglabāt ticību sev. Kā tu veido un vadi sarunu starp 2 velniņiem, kas tev sēž uz pleciem? Vai tu ieklausies abos?

7. Kā tu atjaunojies - mentāli, fiziski un emocionāli?

Atjaunošanās ir vairāk nekā tikai atpūta; tā ir apzināta enerģijas un perspektīvas atgūšana. Šis jautājums uzsver līdzsvara nozīmi augstas veiktspējas vidē. Treniņa laikā mēs nepaliekam stiprāki, enerģija zūd un tikai iedodot laiku atpūtai mūsu muskuļi un ķermeņa sistēma ar laiku pielāgojas nepieciešamajai slodzei. Mentāli un emocionāli, vai tu visu laiku esi tikai sportists? Ko tu dari brīvajā laikā un vai vispār spēj attiet domās nost no sporta vides?

8. Ar kādiem cilvēkiem tu esi kopā, un kā viņi tevi ietekmē?

Cilvēki mums apkārt - komandas biedri, treneri, draugi un ģimene - var mūs vai nu celt augšup, vai novilkt lejup. Pārdomas par attiecību kvalitāti un to ietekmi ir būtiskas, lai izveidotu spēcīgu atbalsta sistēmu.

9. Vai tu vairāk fokusējies uz to, ko vari kontrolēt, vai uz to, ko nevari?

Koncentrēšanās uz kontrolējamo, piemēram, sagatavošanos, attieksmi un piepūli, palīdz sportistiem saglabāt stabilitāti un efektivitāti. Šis jautājums mudina mainīt perspektīvu, īpaši nenoteiktības brīžos, kad koncentrācija ir ļoti izkliedēta un trausla. Vai tev ir kāda tehnika vai uzdevums, kas tev palīdz gan saglabāt koncentrāciju, gan ļaut attiet no sacensību situācijām?

10. Kādu mantojumu tu vēlies atstāt?

Šis jautājums aicina domāt tālāk par tūlītējiem rezultātiem. Tas ir par vērtībām, ieguldījumu un to, kā tu vēlies, lai tevi atcerētos - ne tikai par to, ko sasniedzi, bet arī par to, kas tu biji un kā tu spēji ieteikmēs apkārtējos, parādīt vislabāko sevi gan labajās, gan sliktajās sporta karjeras dienās.

Noslēguma pārdomas

Šie jautājumi ir kalpojuši ne tikai kā instrumenti maniem sportistiem, bet arī veidojuši manu ceļu kā sporta psiholoģiskās sagatavotības trenerim. Tie man atgādināja, ka panākumi nav tikai par rezultātiem, bet arī par izturības, mērķtiecības un dziļas saiknes veicināšanu ar to, ko mēs darām.

Ieejot 2025. gadā, es aicinu sportistus, trenerus un ikvienu, kas tiecas pēc izaugsmes, regulāri pārskatīt šos jautājumus. Tie nav vienreizēji pārdomu punkti; tie ir nepārtraukti dialogi pašam ar sevi, kas attīstās līdz ar tevi.

Lūk, vēl viens gads, lai uzdotu labākus jautājumus, atrastu dziļākas atbildes un veidotu nākotni ar ilgtermiņa motivāciju un mentālo gatavību!

Kāds ir viens jautājums, kas šogad ir veidojis tavu ceļu? Dalies ar savām domām komentāros - man būs prieks dzirdēt tavu pieredzi!

Veiksmīgu un motivācijas bagātu 2025. gadu!

Kristaps Zvejnieks / 3 x Olimpietis / Sporta psiholoģiskās sagatavotības treneris