Hokejistu mentālo treniņu nozīme un ietekme uz sasniegumiem

Turpinot rakstu sērīju konkrētiem sporta veidiem, hokejs ir pelnījis būt priekšā vairāku iemeslu dēļ! Latvijas tauta turpinās priecāties vēl ilgi par šo vēsturisko panākumu hokejā! Komanda ir izrādījusi lielisku tehinku, fizisko spēku un psiholoģisko noturību, savstarpējo komandas saliedētību un cilvēciskumu. Tomēr šis vēsturiskais sasniegums ir rezultāts kas balstās ne tikai uz fizisku sagatavotību, nūjas tehniku un spēka paņēmieniem laukumā bet arī no vairākiem uzskaitāmiem psiholoģiskajiem faktoriem, kurus šajā turnīrā parādīja gan katrs Latvijas komandas spēlētājs, gan komanda kopumā. Audzinot jaunos hokejistus ir vērts ņemt vērā vairākas sporta mācības no kurām ilgtermiņā vērtīgas ir tieši psiholoģiskās, kas būtiski palielina iespējas ilgtermiņā sasniegt noturīgu hokeja sniegumu, biežāk parādīt labāko sniegumu turnīros un tālākajā, pēc sporta dzīvē.

HOKEJS

Kristaps Zvejnieks

5/29/20234 min read

red and white striped flag
red and white striped flag

Prieks un lepnums par Latvijas hokeja izlases rezultātu 2023. gada Pasaules Čempionātā! Vēsturisks panākums Latvijas hokejam un neaizmirstamas emocijas līdzjūtējiem Tamperē un Latvijas televīzijas ekrānos.

Turpinot rakstu sērīju konkrētiem sporta veidiem, hokejs ir pelnījis būt priekšā vairāku iemeslu dēļ! Latvijas tauta turpinās priecāties vēl ilgi par šo vēsturisko panākumu hokejā! Komanda ir izrādījusi lielisku tehinku, fizisko spēku un psiholoģisko noturību, savstarpējo komandas saliedētību un cilvēciskumu.

Tomēr šis vēsturiskais sasniegums ir rezultāts kas balstās ne tikai uz fizisku sagatavotību, nūjas tehniku un spēka paņēmieniem laukumā bet arī no vairākiem uzskaitāmiem psiholoģiskajiem faktoriem, kurus šajā turnīrā parādīja gan katrs komandas spēlētājs, gan komanda kopumā.

Hokejs ir aizraujošs un prasīgs sporta veids, kur psiholoģiskā noturība ir būtiska, lai izturētu fizisko pārbaudījumu un saglabātu mentālo spēku visu 3 periodu laikā un atbildīgākajos brīžos. Psiholoģiskā noturība ļauj hokejistiem turpināt cīņu un parādīt maksimālu sniegumu caur nogurumu, pretinieku spiedienu, atkārtotām nepatīkamām situācijām un lielo atbildības sajūtu.

Šīs sportistu īpašības ietver spēju izturēt sporta slodzi, pieņemt neveiksmes un mācīties no tām, saglabāt motivāciju, pat ja rezultāti nav tādi kā vēlētos, un turpināt trenēties un sacensties, lai pilnveidotu savas spējas nākošajās turnīra spēlēs, nākošajā sezonā un vairāku gadu vai gadu desmitu garumā. Tāpat, kā hokejisti trenējas, lai uzlabotu savas fiziskās spējas, tik pat svarīgi ir mācīties arī veidot mentālo izturību katram hokejistam individuāli un komandai kopumā!

Sportistu mentālais treniņš ietver dažādas tehnikas, kas palīdz attīstīt spēlētāju prātu un uzlabo viņu psiholoģisko spēju ilgtermiņā. Savukārt, komandas darbs un atbalsts starp spēlētājiem veicina savstarpējo uzticēšanos un motivāciju, kas ir būtiski ilgtermiņa panākumiem. Psiholoģiskā sagatavotība, komandas iekšējais uzticēšanās līmenis un komandas vienotība ir faktori, kas ļauj izcelties un gūt panākumus pasaules mērogā.

Neesmu hokeja vēsturiskais eksperts, bet liekas ka, ceļš uz šo rezultātu ir bijis ilgs un pēc šī Čempionāta komandas veikuma - ļoti pelnīts! Šādos brīžos parasti aktuāli kļūst vēsturiski stāsti, veiksmīgu spēļu apskati un arī iemesli, kā šo panākumu turpināt ilgtermiņā, arī no sporta veida attīstības puses.

Skatoties no sporta psiholoģiskās puses vēlējos izcelt pāris aspektus, kuri ir svarīgi hokejistu audzināšanā un palīdz ilgtermiņā veidot psiholoģiski noturīgus sportistus un komandas spēlētājus.

Hokeja ilgtermiņa attīstībai ir būtiskas vairākas mentālās spējas, kas veicina spēlētāju progresu ilgtermiņā. Uzskaitīšu sešas nozīmīgākās no psiholoģiskās sagatavotības puses:

  1. Psiholoģiskā noturība: Hokejs ir aizraujošs un prasīgs sporta veids, un attīstīta psiholoģiskā noturība ir būtiska, lai spēlētu labā līmenī, turpinātu cīņu un parādītu maksimālu sniegumu caur nogurumu vai pretinieku spiedienu.

  2. Koncentrācija: Spēja saglabāt uzmanību un koncentrēties uz spēles norisi, neļaujot ārējiem faktoriem traucēt fokusu ir svarīga spēja, kas ļauj hokejistiem veikt precīzus lēmumus un reaģēt ātri!

  3. Emocionālā kontrole: Hokejā emocionālā stabilitāte un spēja kontrolēt savas emocijas ir ļoti svarīgas. Laba emocionālā kontrole ļauj hokejistiem saglabāt skaidru galvu un racionāli reaģēt uz situāciju, neļaujot emocijām ietekmēt spēles kvalitāti.

  4. Pašpārliecība: Ticība savām spējām un pašpārliecība ir svarīgas īpašības, lai izturētu spiedienu un veiktu labu sniegumus uz ledus. Hokejistiem, kuriem ir augsta pašpārliecība, ir lielāka motivācija trenēties un pieņemt izaicinājumus, kas veicina viņu garīgo attīstību.

  5. Elpošanas kontrole: Pareiza elpošanas tehnika ir svarīga, lai kontrolētu uztraukumu un uzturētu pēc iespējas mierīgāku sajūtu spēles laikā. Elpošanas kontrole palīdz sportistiem nomierināties, saglabāt fizisko enerģiju un veikt precīzākas kustības laukumā.

  6. Komandas saliedētība: Šī spēlētāju īpašība un komandas prasme ir svarīga hokejā, jo tas veido pamatu komandas panākumiem. Kad spēlētāji strādā kopā un izveido spēcīgu saikni, tas veicina labāku komunikāciju, uzņēmību un savstarpējo uzticēšanos. Šī saliedētība veicina labāku spēles plānošanu, koordināciju uz laukuma un spēlētāju kopēju mērķu sasniegšanu.

Šīs sešas psiholoģiskās spējas ir tikai dažas no svarīgākajām prasmēm, kas veicina hokeja spēlētāju ilgtermiņa attīstību un rezultātus. Koncentrācija, noturība, emocionālā kontrole, pašpārliecība un elpošanas kontrole ir jāattīsta un jāuzlabo, lai sasniegtu augstus rezultātus uz ledus un attīstītos kā komandas spēlētājs.

Latvijas hokeja panākumi pasaules čempionātā ir ne tikai lepnums valstij, bet arī iedvesma jaunajiem hokeja spēlētājiem. Audzinot jaunos hokejistus ir vērts ņemt vērā vairākas sporta mācības no kurām ilgtermiņā vērtīgas ir tieši psiholoģiskās, kas būtiski palielina iespējas ilgtermiņā sasniegt noturīgu hokeja sniegumu, biežāk parādīt labāko sniegumu turnīros un tālākajā, pēc sporta dzīvē.

Prieks un lepnums par Latvijas izlases sniegumu 2023. Gada Pasaules Čempionātā! Novēlu šaj komandai izbaudīt šo brīdi un likt šo sniegumu kā pamatu nākošajiem augstajiem pakāpieniem Pasaules sporta skatuvē!

Kristaps Zvejnieks

3 X Olimpietis / sporta psiholoģiskās sagatavotības treneris