Trīs ieteikumi labākā snieguma parādīšanai

Kā definēt panākumus sportā? Lielākajai daļai sportistu, treneru un vecāku panākumi asociējas ar rezultātiem, konkrēti izsapņotu vietu vai "pleķīti" uz kādu no goda pjedestāla pakāpieniem. Tomēr pārlieku lielas rūpes, pūles un satraukums var traucēt šos rezultātus sasniegt, kā arī radīt vilšanās un neapmierinātības sajūtu (vai vēl sliktāk).

Kristaps Zvejnieks

11/10/20225 min read

man in black jacket walking on hallway
man in black jacket walking on hallway

Kā definēt panākumus sportā? Lielākajai daļai sportistu, treneru un vecāku panākumi asociējas ar rezultātiem, konkrēti izsapņotu vietu vai "pleķīti" uz kādu no goda pjedestāla pakāpieniem. Tomēr pārlieku lielas rūpes, pūles un satraukums var traucēt šos rezultātus sasniegt, kā arī radīt vilšanās un neapmierinātības sajūtu (vai vēl sliktāk).

Koncentrēšanās uz vēlamo rezultātu var būt galvenais iemesls, kas tieši traucē to sasniegt. Pirmkārt, ja pirms sacensībām koncentrējaties uz rezultātiem, jūs nekoncentrējaties uz to, ko jādara, lai šos rezultātus iegūtu. Otrkārt, baidīšanās no sliktu rezultātu iespējamības sportistiem liek nervozēt, kaitējot pirms starta sagatavotībai un sacensību sniegumam. Centieni ne vienmēr noved pie vēlamajiem rezultātiem, jo sacensībās nav iespējams visu kontrolēt. Citiem vārdiem sakot, sportā daudz kas var noiet greizi vai ne līdz galam saiet un jūsu centienus izjaukt.

Lai palīdzētu šo situācijas iespējamību aptvert plašāk, salīdzināsim panākumus un neveiksmes sportā un skolā. Pieņemsim, ka tuvojas kontroldarbs. Ja jūs cītīgi mācāties un esat labi sagatavojies, izredzes ka tajā veiksies labi, ir ļoti lielas, piemēram, 95% iespējamība veiksmīgai kontroldarba atzīmei. Kāpēc? Jo ir maz ārējo ietekmes faktoru, kas izredzes uz labu rezultātu var mainīt, un, ja jūs konkrēto tematu esat cītīgi mācījies, pārbaudes brīdī zināsiet pietiekoši daudz. Tomēr sports ir ļoti atšķirīgs. Varat būt pilnībā gatavs lielajai sacensību dienai, taču par sliktu var nospēlēt maz vai pilnīgi nemaz ietekmējami procesi - slikti laikapstākļi, dārgas kļūdas pieļaušana. Es teiktu, izredzes, ka sacensībās veiksies labi un kā plānots, ir ne vairāk par 80%.

Ņemot vērā sporta neparedzamību un dažādus mainīgos vides apstākļus, balstīšanās uz domu, ka vēlaties sasniegt konkrētu rezultātu, ir recepte, kā piedzīvot to no kā vēlaties izvairīties - neveiksmes, nesasniegta gaidītā rezultāta un sliktas pēcsajūtas.

Man panākumus labāk patīk definēt ar kontrolējamiem terminiem!

Pirms sacensībām: Pilnīga sagatavošanās

Koncentrējies uz savu sagatavotību. Strādājot ar sportistiem, saku, ka vēlos, lai viņi, sākoties spēlei, varētu teikt: "Es šodien esmu pilnībā gatavs sasniegt mērķus, parādīt savu labāko sniegumu." Galu galā tas ir viss, ko jūs varat darīt - neatlaidīgi censties atrādīt grūto treniņu augļus.

Pilnīga gatavība ir vienīgā iespēja iegūt vēlamos rezultātus. Ja neesat simtprocentīgi sagatavojies, jums ir nulle iespēju, jo daudzi pretinieki, kuri ir tikpat labi vai labāki, būs patiešām gatavi. Ja esat pilnībā sagatavojies, kā jau norādīju iepriekš, nepastāv 100% izredzes gūt panākumus, taču tās ir diezgan labas. Savukārt, ja neesat pilnībā gatavs parādīt labāko sniegumu, vainīgs esat tikai jūs pats, jo pašam sportistam nepieciešams kontrolēt sagatavošanās posmu.

Pilnīga sagatavošanās ietver visu, kas ir jūsu kontrolē un var ietekmēt sniegumu, un pienākumu veikšanu, lai maksimāli visas šīs jomas palielinātu. Sacensību dienā šajās jomās ietilpst miegs, uzturs, aprīkojums un iesildīšanās. Tieši pirms sacensībām jāveic visaptveroša rutīna, kas sastāv no pēdējā aprīkojuma sagatavošanas (ja jūsu sporta veids ir saistīts ar aprīkojumu), fiziskās (iesildīšanās, elpošanas un ideālās intensitātes sasniegšanas) un garīgās daļas (vizualizācija, koncentrēšanās, pozitīvas domāšanas veids). Kad sacensības sākas, jājūtas pilnībā sagatavotam un pārliecinātam, ka šodien varēsiet parādīt savu labāko sniegumu.

Sacensību laikā: Parādi labāko sevi

Es nepiekrītu, ka ar stingru” spēli parasti nepietiek, lai sasniegtu vēlamos rezultātus. Ja mērķi ir augsti, vienīgā iespēja gūt reālus panākumus un šos mērķus sasniegt ir parādīt to!”. Tas nozīmē robežu pārkāpšanu un sacensību pabeigšanu ar sajūtu, ka tika izdarīts viss, kas šodien bija iespējams.

Šis mērķis šķiet diezgan acīmredzams, ņemot vērā, ka mēs visi zinām - sevis atturēšana no maksimālā potenciāla parādīšanas, parasti nedarbojas. Tātad, kas jums neļauj to darīt katru reizi, kad sacenšaties? Protams, risks, ko uzņematies, var neatmaksāties, tā iekļaušana var novest pie dārgas kļūdas. Citiem vārdiem sakot, riskējot iespējams izraisīt neveiksmi, bet lielākajai daļai sportistu neveiksmes ir vissliktākā iespējamā lieta, ko viņi var piedzīvot, no kā viņi baidās un vēlas par katru cenu izvairīties. Tomēr neriskējot, necenšoties pārkāpt savai (iedomātajai) spēju robežai, garantējat sev neveiksmi (vai vismaz viduvējību).

Pēc sacensībām: Nekādas nožēlas

Vai kādreiz esat atradies uz starta līnijas un vienkārši vēlējies parādīt labu sniegumu? Varbūt jums bijusi virkne neveiksmju un vienkārši vēlaties vienas sacensības beidzot pabeigt bez lielām kļūdām? Tātad, visticamāk, startu aizvadīsiet piesardzīgi un pēc finiša jutīsieties atvieglots, jo beidzot finišs sasniegts bez kļūdām. Tomēr kāds ir šādas attieksmes un domāšanas biežākais rezultāts? Parasti diezgan viduvējs sniegums un zaudējums. Pēc tā kā tūlītējā emocionālā reakcija seko nožēla. Savukārt nožēla ir vēlēšanās, kaut būtu darīts citādāk. Citiem vārdiem sakot, atkal vēlaties, lai būtu riskējis, nevis darbojies tik piesardzīgi.

Man pašam nožēla ir milzīga vērtība gan personīgajā dzīvē (vēlos atskatīties uz savu dzīvi un pēc iespējas mazāk nožēlot), gan savā nu jau noslēgtajā sportista karjerā, gan profesionālajā darbā ar sportistiem. Vēlos, lai jūs atskatītos uz sacensībām, sezonu vai karjeru un varētu teikt: Es izdarīju visu. Iespējams, neesmu sasniedzis savus lielākos mērķus, bet darīju visu cilvēciski iespējamo, lai būtu labākais, kāds varētu būt." Noteikti būsiet vīlušies, pilnībā nesasniedzot savus mērķus, taču šo sajūtu pārvarēsiet un, iespējams, jutīsiet lielu lepnumu un iedvesmu, apzinoties, ka, lai sasniegtu savus mērķus, darījāt visu iespējamo. Nožēla par līdz galam neizdarīto (it sevišķi ja bija pa spēkam to veikt), var grauzt vēl ļoti ilgi.

Galvenā doma, ko atcerēties

Jūs vēlaties dot sev visas iespējas, lai sasniegtu mērķus. Tomēr, ja šos trīs iepriekš minētos mērķus neizdodas sasniegt, ir aptuveni nulle iespēju, ka iegūsiet vēlamos rezultātus. Es nevaru garantēt panākumus šodien vai rīt, neatkarīgi no tā, ko darāt, bet, ja apņematies un mērķtiecīgi tieksieties uz šiem mērķiem, esmu gatavs derēt, ka jūsu sporta dzīvē un dzīvē kopumā notiks labas lietas.

Lai veicas iespējot savu maksimālo sporta potenciālu!

Kristaps Zvejnieks, sporta psiholoģiskās sagatavotības treneris, triju olimpisko spēļu dalībnieks