Vizualizācija, jeb kā uzvarēt sevi vēl pirms starta.
Iedomājies ka tu varētu uzlabot savu sportisko sniegumu par 10 procentiem vai vairāk… sēžot krēslā vai guļot gultā - ar aizvērtām acīm. Garīgie tēli, pagātnes pozitīvo atmiņu atsaukšana un vēlamās nākotnes vizualizācija sportā ir būtisks rīks jebkura sportista maksimālajam sniegumam. Izmantot iztēles spēku ir kā bremzes atlaišana. Tas ļauj prātam un ķermenim strādāt lielākā harmonijā. Neatkarīgi no tā, vai esat amatieris vai profesionāls sportists, sporta un dažādu darbību vai vēlamā rezultāta vizualizācija var ievērojami uzlabot tavus rezultātus.
Iedomājies ka tu varētu uzlabot savu sportisko sniegumu par 10 procentiem vai vairāk… sēžot krēslā vai guļot gultā - ar aizvērtām acīm.
Garīgie tēli, pagātnes pozitīvo atmiņu atsaukšana un vēlamās nākotnes vizualizācija sportā ir būtisks rīks jebkura sportista maksimālajam sniegumam.
Izmantot iztēles spēku ir kā bremzes atlaišana. Tas ļauj prātam un ķermenim strādāt lielākā harmonijā. Neatkarīgi no tā, vai esat amatieris vai profesionāls sportists, sporta un dažādu darbību vai vēlamā rezultāta vizualizācija var ievērojami uzlabot tavus rezultātus.
Kas ir vizualizācija sportā?
Iesākumā izprast un noticēt vizualizācijas spēkam ir pagrūti, tāpēc lai izskaidrotu to pēc iespēja vienkāršāk, būtu jāsāk ar pilnībā citu jautājumu – kur un kā rodas kustība kā tāda?
Izsakoties vienkārši un bez liekiem, sarežģītiem terminiem, katra kustība, kuru mēs vēlamies veikt sākas ar domu, ka to vēlamies. Šī doma, smadzenēs saslēdz pareizos neironus un nervus, kas konkrētiem muskuļiem iedod impulsu saspringt vai atslābināties, konkrētā veidā, nodrošinot ķermeņa daļu pārvietošanos.
No šī varam secināt, ka jebkura muskuļu darbība sākas ar apzinātu domu veikt kustību. Ja kustība sākas ar domu, bet domas rodas smadzenēs, tad precīzāku kustību veikšanai būtu jāsāk ar treniņu smadzenēm, kur kā viens no noderīgākajiem sporta psiholoģijas vingrinājumiem ir tieši vizualizācija.
Pati vizualizācija ir kā attēlu vai filmas klipa skatīšanās jūsu prātā, balstoties uz jau iepriekš apgūtām sajūtām, sacensību pieredzi vai vēlamo pieredzi un iznākumu nākotnē.
Lielākā daļa cilvēku, kas saskaras ar vizualizāciju pirmo reizi, domā, ka tā darbojas un paliek tikai prātā. Tomēr dziļāk paskatoties uz vizualizācijas būtību, iepriekš aprakstīto domas un kustības teoriju un praksi var redzēt, ka ar mentālo mēģinājumu palīdzību sportisti var izmēģināt savu vēlamo sniegumu kinestētiski. Tas nozīmē - mentāli izsaukt fiziskās sajūtas, kas rodas, kad veicat kustību. Jo atgriežoties pie jautājuma un izskaidrojuma – “kur un kā rodas kustība kā tāda?”, un sasaistot to ar vizualizāciju, vienīgā lieta, kas atšķiras kustības izpildē un kustības vizualizācijā ir tā, ka vizualizējot ķermenis nekustas, bet doma par kustības izpildi ir tieši tāda pati, ka izpildot to.
Lai vairāk izprastu vizualizācijas procesu, turpmāk ir aprakstīti 10 varīgi soļi uz veiksmīgu vizualizācijas procesu un rezultātu:
Atrodi komfortablu vietu, kur neviens nespēj tevi traucēt ® atbrīvo savu ķermeni un prātu un pāris reizes dziļi ieelpo ® aizver acis un vizualizē spilgtu un pārliecinošu attēlu. Šis attēls var būt no jau esošās pieredzes vai arī no sportista priekšstata par perfekto tehnikas izpildījumu ® ja jūti, ka esi iztraucēts vai novērsies no galvenā aizmirsti to un centies turpināt iesākto procesu ® koncentrējies uz elpošanu, ja pazaudē attēlu ® saglabā pozitīvu noskaņojumu un smaidu sejā ® iztēlojies skatus, apkārtējās skaņas, sajūtas, smaržas un pat gandarījumu par labi paveikto ® iefiksē visu ko iztēlojies! Kas tev mugurā, kādi cilvēki tev apkārt, ko tu dzirdi, kā tu jūties ® ja tava vizualizācija nesanāk kā to biji vēlējies, atver acis un sāc no sākuma ar elpošanu ® vienmēr pabeidz vizualizāciju ar pozitīvu attēlu un pārliecības sajūtu!
Turpinājumā, sīkāk apskatīsim priekšrocības, ko sniedz vizualizācijas izmantošana sportā:
#1 — uzlabo sporta fizisko sniegumu
Tā kā jūsu prāts uztver iedomātu pieredzi tā, it kā tās būtu īstas, jūs varat to selektīvi barot ar mākslīgiem iespaidiem pēc jūsu izvēles. Tātad, ja, piemēram, vēlaties strādāt pie sava golfa svinga, jūs varētu iedomāties sevi izpildām to perfekti, tādējādi radot atmiņā paliekošu iespaidu, kas tiks pārnests uz jūsu fizisko izpildījumu nākotnē.
#2 — pastiprina motivāciju
Varat izmantot motivējošus attēlus, lai uzlādētu motivāciju, iepazīstoties ar saviem mērķiem un nākotnes vēlamo izpildījumu vai rezultātu).
#3 — uzlabo pārliecību
Vai esi kādreiz izjutis to pārliecības uzliesmojumu, kad ir ticis sasniegts kaut kas svarīgs un kas vēl nesen netika sasniegts? Izmantojot vizualizāciju, tu vari mākslīgi izveidot veiksmīgus scenārijus, kurus sasniegt nākotnē, vai arī patīt laiku atpakaļ uz pagātnes sasniegumu un pārliecības sajūtām.
Jebkurā no abiem veidiem, pierādot un atceroties savu potenciālu, tiek stiprināta tava pārliecība par saviem spēkiem.
#4 - Samazina stresu un trauksmi
Atkāpjoties iztēlotā pasaulē, tu vari atbrīvoties no stresa un trauksmes.
Tā ir tava privātā telpa, kurā vari darīt visu ko vēlies un justies netraucēts. It īpaši kā sportists, lai mazinātu satraukumu par savu uznācienu, tu varētu iedomāties mierīgu un pārliecinošu sasniegumu.
#5 – Palīdz saglabājāt maksimālo formu un paātrina atveseļošanos, ja esi bijis satraumējies
Laikā, kad nevari trenēties dēļ traumas vai slimības, tu joprojām vari sekot līdzi treniņiem, apmeklējot savu mentālo trenažieru zālīti, iztēlojoties kādas kustības un kā vēlētos veikt. Tas var palīdzēt atveseļošanās procesam un saglabāt iepriekš iegūto formu daudz labāk, nekā vienkārši guļot un gaidot treniņus.
Pēc manas personiskās pieredzes sportā, kura laikā esmu aizvadījis aptuveni 700 starptautiskas sacensības, varu teikt, ka šī bija mana mīļākā un visnoderīgākā no sporta psiholoģiskās sagatavotības metodēm. Specifiski kalnu slēpošanā, sportisti sacensībās brauc trasi, kuru iepriekš nekad nav veikuši, respektīvi trase vienmēr būs citādāka nekā tā ir treniņos vai iepriekšējās sacensībās Sportistiem tiek dota iespēja lēnām apskatīties trasi šļūcot tai cauri ar slēpēm. Un tad pēc aptuveni stundas tev šī trase jāveic cik vien ātri iespējams.
Labu iztēli un veiksmi!
Kristaps Zvejnieks, sporta psiholoģiskās sagatavotības treneris, triju olimpisko spēļu dalībnieks